UMĚNÍ A KNIŽNÍ VAZBA JAKO JEDNO DÍLO

UMĚNÍ A KNIŽNÍ VAZBA JAKO JEDNO DÍLO

PROPOJENÍ ESTETIKY S FUNKČNOSTÍ PRO KRÁSU I UŽITEK

 

Umělecká dílna BK je soukromou dílnou, která funguje od roku 2012. Důvodem jejího založení bylo moje dokončení studia na FaVU VUT v Brně a touha udržet a dále rozvíjet svoji knihařskou i uměleckou tvorbu. Mojí hlavní koncepcí je propojení umění a knižní vazby ve funkčním i estetickém díle. Náplní mojí práce je výroba kusových uměleckých vazeb, omezených sérií nebo zakázkových děl.  


Ručni výroba knih

JAK VZNIKÁ KNIHA

Ke každé knize nebo knižnímu projektu, který vytvářím, přistupuji jako k samostatnému uměleckému dílu. Ve fázích prvotního návrhu promýšlím účel knihy, který je podstatný pro vypracování celkové knižní koncepce a pro docílení harmonie uměleckého a technologického zpracování. Finální návrh realizuji ručně a na starých manuálních knihařských strojích, proto se vždy jedná o autorský originál. Jednotlivé knižní vazby vyrábím podle klasických knihařských metod nebo metody inovuji v závislosti na celkové koncepci knihy. Pro výrobu používám kvalitní přírodní materiály jako je papír, kartón a knihařské plátno, materiály exkluzivní jako je pravá kůže nebo i atypické jako dřevo a kov.


Ručni výroba knih

JAKÉ TECHNIKY POUŽÍVÁM

Stěžejní techniky, které využívám při zpracování knižních vazeb, jsou pro mne slepotisk a intarzie. Decentní, čistý a elegantní charakter slepotisku je důležitým aspektem pro design mých děl. Využívám jej jako dekorativní i nosný prvek, který dodává dílu další rozměr a umožňuje hlubší taktilní prožitek. Intarzii používám pro zvýšení barevnosti a výraznosti díla. Často ji aplikuji společně s reliéfními prvky pro zintenzivnění výjevu nebo oživení motivu.


Ručni výroba knih

MOJE VZDĚLÁNÍ A PRAXE

Vzdělání v uměleckém a knihařském oboru jsem získala studiem na FaVU VUT v Brně v Ateliéru papír a kniha a na Střední škole uměleckých řemesel v Brně v oboru Propagačního výtvarnictví-výstavnictví. V průběhu studií jsem také úspěšně absolvovala Doplňkové pedagogické studium na FaST VUT v Brně. Pracovní zkušenosti jsem získala v malonákladovém nakladatelství a tiskárně a samostatnou realizací knižních projektů. Praxi v grafickém oboru si nadále rozšiřuji jako samostatný grafik v koncernu investiční a realitní společnosti.


rozhovor_sama_doma

POVÍDÁNÍ O KNIHAŘSKÉ TVORBĚ

Jak se dělá kniha... aneb moje krátké povídání o knihařské tvorbě v týdenním seriálu pořadu Sama doma. Rozhovor, který proběhl v lednu 2023 s ukázkou mojí práce si můžete pustit v odkazu ČT zde: https://www.ceskatelevize.cz/.../22356222060.../cast/958705/


DÍLNA OKEM KAMERY

Zajímá Vás kde a jakým způsobem moje díla vznikají? Jaký mám vztah ke knižní tvorbě a jak pracuji? Přijměte pozvání k nahlédnutí do mojí dílny. Podívejte se na krátké video, které natočil tým internetového magazínu Fler MAG na přelomu března a dubna 2019.

NAPIŠTE MI

pro konkrétní informace, výpočet kalkulace, individuální požadavky aj.


NEBO MI ZAVOLEJTE

a zeptejte se ihned na to, co Vás zajímá: +420 603 920 242