Raznice a slepotisk

Specializací Umělecké dílny BK je výroba raznic a slepotisk nebo-li reliéfní ražba. Vyrábím mosazné raznice pro časté a dlouhodobé použití i raznice s nižší životností pro krátkodobé nebo jednorázové upotřebení.

Raznice vyrábím manuálně na pantografu gravírováním gravírovací frézkou. Šablonu pro výrobu raznice připravuji individuálně podle požadavků. Předlohu finálně gravíruji v poměrovém zmenšení nebo zvětšení do kovu, plastu nebo dřeva. Mosazné raznice vyrábím pro dlouhodobé a časté použití, které vyžaduje stálý a kvalitní otisk. Raznice z plastu vytvářím vzhledem k jejich menší nákladnosti pro menší počet otisků, případně jednorázové použití. Frézování do dřeva aplikuji jako finální dílo na zakázku do dřevěných desek knihy apod.

Slepotisk – reliéfní ražba je stěžejní technika, kterou užívám při zpracování knižních vazeb, tiskovin i umění. Decentní, čistý a elegantní charakter slepotisku je důležitým aspektem pro způsob a design mých děl. Využívám jej jako dekorativní i nosný prvek při grafické úpravě knih, desek, vizitek, oznámení, přání, poukazů a dalších tiskovin. Jako k samonosnému dílu k němu přistupuji v umělecké rovině při tvorbě obrazů. S ohledem na využítí vytvářím pro každý motiv matrici, kterou ručně otiskuji na starých grafických a knihařských strojích.